Produkcja to obok handlu najstarszy rodzaj działalności gospodarczej. Przez wieki niewielkie lokalne warsztaty rzemieślnicze produkowały narzędzia, meble, ubrania i wszystkie inne sprzęty życia codziennego dla swojej społeczności. Zupełnie zmieniła to rewolucja przemysłowa.
Kiedy produkcja zyskała nowe znaczenie?
Z czasem zaistniała potrzeba produkowania więcej i szybciej, ponieważ rosnąca populacja świata i rosnące wymagania ludzi były trudne do zaspokojenia przez tradycyjne rzemieślnicze wytwórstwo. Ponieważ świat nie lubi pustki, a ludzie zawsze znajdują jakieś rozwiązanie problemu, to w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się rewolucja przemysłowa.
Była to epoka gwałtownego rozwoju technologicznego, dzięki wynalezieniu maszyn parowych, które zastąpiły tradycyjne narzędzia pracy i umożliwiły mechanizację procesów produkcyjnych. Początkowo rewolucja przemysłowa objęła przemysł włókienniczy, a następnie rozprzestrzeniła się na inne sektory, jak górnictwo czy hutnictwo. Masowa produkcja doprowadziła do urbanizacji, wzrostu liczby fabryk oraz zmian w strukturze społecznej – narodziła się klasa robotnicza, a miasta zaczęły szybko się rozrastać.
Rewolucja przemysłowa miała nie tylko wpływ na gospodarkę, ale także na codzienne życie ludzi, wprowadzając nowe standardy życia i pracy. Przyspieszenie i zwiększenie produkcji pobudziło również rozwój logistyki, która w świetle konieczności transportu i przechowywania zarówno nowo wytworzonych produktów, jak i potrzebnych do tego procesu materiałów i półfabrykatów zyskała na znaczeniu.
Przemiana w magazynowaniu
Zmianie ulec musiały też systemy magazynowania, które dotychczas dostosowane były głównie do potrzeb rolnictwa i wojska. Teraz gdy produkcja wzrosła wielokrotne, trzeba było też zwielokrotnić sprawność i przepustowość systemów logistycznych, bez których rewolucja przemysłowa nie mogłaby się odbyć w takim wymiarze, jak tego oczekiwano.
To nadal się opłaca
Od tego czasu systemy produkcyjne zmieniały się wielokrotnie i przechodziły przez różne fazy rozwoju. Niektórzy znaleźli swoją drogę w małych rodzinnych firmach, inni stworzyli ogromne międzynarodowe konsorcja firm produkcyjnych. Wszystkie firmy, które przetrwały na rynku znalazły swój unikalny model biznesowy, ponieważ produkowanie nadal jest bardzo opłacalnym zajęciem, a łączy te biznesy kilka rzeczy, jedną z najistotniejszych jest logistyka.
Logistyka podstawą produkcji
Może to śmiałe stwierdzenie, ale moim zdaniem żadna dochodowa i rozwojowa firma produkcyjna nie morze obejść się bez sprawnego systemu logistycznego. Nie ważne czy ktoś jest jednoosobowym producentem ozdób choinkowych, czy wielkim koncernem motoryzacyjnym, musi zadbać o zaopatrzenie, transport i magazynowanie inaczej niczego nie zdziała.
W bardzo małej skali przez pierwszy okres po starcie firma może się opierać na intuicyjnym sposobie zarządzania logistyką, jednak potem będzie musiała wprowadzić celowy ustrukturyzowany system, bo inaczej nie przetrwa na konkurencyjnym rynku.
Co może zrobić mały producent?
Obecnie na rynku jest tak wiele najróżniejszych dobrych i niedrogich rozwiązań logistycznych, że nawet mała firma może wprowadzić u siebie przyzwoity system logistyczny.
Pierwszym i często najważniejszym elementem będzie magazyn, to tu dostarczane są materiały, tu będą trafiały gotowe wyroby i stąd będą odbierane lub wysyłane. Na początek warto zadbać o porządne regały metalowe. To one mają być podstawą naszego systemu magazynowania, dlatego powinny być to profesjonalne regały przystosowane do przechowywania przemysłowego. Nie powinniśmy oszczędzać, kupując tanie rozwiązania z marketów. One są przystosowane do przechowywania zapraw w piwnicy, a nie do profesjonalnego magazynu firmy produkcyjnej. Warto pamiętać, że w wielu przypadkach będziemy musieli posługiwać się sprzętem atestowanym zgodnym z zasadami BHP.
Kolejnym niezbędnym elementem systemu logistycznego nawet małej firmy produkcyjnej jest transport. Tu dla zaczynających z niewielkim budżetem są dwa rozwiązania, wózki platformowe i standardowe paleciaki. Te pierwsze prawdopodobnie przydadzą się w każdej firmie, natomiast paleciaki będą niezbędne wszędzie tam, gdzie będziemy mieli do czynienia z towarem na paletach. Dużym błędem często popełnianym jest nadzieja, że obejdziemy się bez nich, że damy radę rozpakowywać towar z palet i pakować na powrót bez ich przemieszczania, niestety praktyka pokazuje, że prawie nigdy to się nie udaje. Zawsze trzeba mieć opcję przeniesienia palety w inne miejsce, bez jej rozładunku.
Przy większym budżecie warto zainwestować w wózki paletowe elektryczne, przy sporych dystansach lub dużej ilości palet, będą niezastąpione i zdecydowanie ułatwią pracę, odciążając pracowników, jak i umożliwiając pracownikom o mniejszej sile również się nimi posługiwać. Z czasem, gdy produkcja się rozwija, a potrzeby magazynowe rosną, będzie trzeba wprowadzić regały wysokiego składowania, a tu będą już potrzebne wózki widłowe, jednak przy dynamicznym rozwoju i rosnących zyskach firmy, nie powinno być z tym problemów.
Podsumowanie
W tym krótkim tekście chciałem zwrócić uwagę tym wszystkim, którzy myślą i stworzeniu biznesu opartego na produkcji na dwa elementy:
Po pierwsze uważam, że nadal jest to dobry pomysł, mimo iż można często usłyszeć głosy, że produkcja już się nie opłaca, jednak moim zdaniem przy dobrym zaplanowaniu może zamienić się w świetny biznes.
Po drugie, nie zapominajcie o logistyce, bo to teraz podstawa prawie każdej działalności i jest tak samo ważna zarówno w handlu, jak i produkcji.