Jak szybko i skutecznie schudnąć bez efektu jojo? 5 sprawdzonych zasad mądrego odchudzania

Do odchudzania zwykle podchodzi się z dużym entuzjazmem i jeszcze większymi nadziejami na szybki sukces. Tymczasem odchudzanie można porównać raczej do maratonu niż do sprintu. Powinno być powolne, wyważone i dobrze przemyślane, by uniknąć efektu jojo. Jak to zrobić? Oto pięć złotych rad jak zdrowo schudnąć.

Drastyczna dieta nie sprzyja trwałemu schudnięciu

Owszem, rygorystyczne ograniczenie kalorii i oszukiwanie głodu wodą może przynieść spektakularny efekt. Prawdopodobnie schudniesz kilka kilogramów już w pierwszym tygodniu. Nie ciesz się jednak, to nie tłuszczu się pozbędziesz, ale zalegającej w przestrzeniach międzykomórkowych wody.

Natomiast twój organizm, kiedy poczuje, że dostaje mniej paliwa, zacznie je oszczędzać. Metabolizm zostanie spowolniony i… tak już zostanie. To właśnie stąd ten słynny efekt jojo. Kiedy zaczniesz jeść „po staremu”, metabolizm nadal będzie pracował wolniej.

Inteligentna waga osobowa TWO610 ILIIE pomoże ci określić między innymi zawartość wody w organizmie.

Małe porcje – 5 posiłków dziennie

Małe, często jedzone posiłki mają za zadanie pomóc w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Nie będzie gwałtownych wzrostów i spadków, nie będzie też napadów głodu, które każą biec do lodówki niezależnie od pory dnia.

Porcje nie powinny być duże – przestań jeść, kiedy przestaniesz czuć głód. Pamiętaj, że sygnał z żołądka do mózgu dociera z opóźnieniem, i czasem dopiero 20 minut po posiłku (nawet obfitym) faktycznie przestaje się czuć głód. Z tego też powodu warto jeść powoli.

Pamiętaj też o stałym nawadnianiu organizmu. Dobrze sprawdza się woda, a zimą rozmaite herbaty, owocowa, zielona, czerwona itp. Do ich zrobienia przyda się czajnik bezprzewodowy C540 JETTY.

Brak żywności wysoko przetworzonej i dużo błonnika – klucz do sukcesu

Błonnik kojarzony jest przede wszystkim ze wspomaganiem trawienia i lepszą pracą układu pokarmowego. Trzeba jednak pamiętać, że jedzenie produktów bogatych w błonnik pozwala utrzymać przez dłuższy czas uczucie sytości. A im dłużej je czujesz, tym lepiej.

Z diety trzeba wyeliminować żywność wysoko przetworzoną, która niestety jest bogata w tłuszcze trans i cukry proste. To właśnie one są prostą receptą na otyłość. Błonnik natomiast znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach i ryżach oraz niektórych warzywach i owocach. Sporą jego ilość zawierają płatki owsiane, które mogą być bazą dla śniadania, drugiego śniadania lub podwieczorku.

Zdrowe odchudzanie wymaga aktywności fizycznej

Bez aktywności fizycznej trudno mówić o zdrowym i skutecznym odchudzaniu. To ruch nakręca metabolizm, przyspiesza spalanie kalorii, a przy okazji poprawia kondycję i wytrzymałość fizyczną.

Jaki rodzaj sportu wybrać? Odpowiedź jest prosta: taki, jaki lubisz. Nie zmuszaj się do biegania, jeśli wolisz pływać lub jeździć na rowerze. Nielubiany sport szybko porzucisz, a przecież nie o to chodzi.

Do monitorowania masy ciała przydatne są wagi analityczne.

Sen to zdrowie i odchudzanie w jednym

Niestety wiele osób, które boryka się z nadwagą i otyłością, boryka się też z różnego rodzaju stresami i brakiem snu. Ten ostatni zaś jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu. Ośmiogodzinny sen trzeba uznać za niezbędny, żeby schudnąć. Problematyczne jest też to, że częste nocne pobudki sprzyjają podjadaniu, a to prosta droga do nabierania kilogramów, a nie ich gubienia.

Dodaj komentarz