Okres dojrzewania niedawnego dziecka, a obecnego nastolatka jest tym, w czasie którego mamy do czynienia z intensywnymi przeobrażeniami. Bywa gwałtowny, nic więc dziwnego, że relacje rodzinne potrafią diametralnie zmienić się w czasie jego trwania. Nastolatek staje się nieomal obcą osobą. Co przy tym warte podkreślenia, on sam w podobny sposób traktuje swoich opiekunów. Jak sobie z tym radzić?
Trudne porozumienie
Często można usłyszeć, że burzliwość czasu dojrzewania jest czymś, czemu nie da się zapobiec. Może się więc wydawać, że wystarczy przeczekać trudny moment i mieć nadzieję, że wszystko wróci do normy. Rzeczywistość bywa jednak bardziej skomplikowana. Młody człowiek zmagający się z gwałtownymi zmianami hormonalnymi i intensywnym procesem uniezależniania się, nie ma w sobie zbyt wiele cierpliwości. Jego reakcje wydają się nieadekwatne do sytuacji, przesadzone i pozbawione sensu. Niestety, w podobny sposób potrafi reagować też jego najbliższe otoczenie, nawiązanie nici porozumienia staje się więc trudniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Psycholog w Gdańsku zwraca uwagę na to, że problemem nastolatka nie jest wcale jedynie to, że rodzice go nie rozumieją. Może się wydawać, że jego uwaga koncentruje się jedynie na kierowaniu przeciw nim kolejnych zarzutów. Należy jednak pamiętać, że przez cały ten czas zmaga się także z niezrozumieniem, problemem z nazywaniem własnych emocji i ich wyrażaniem oraz z lękiem przed odrzuceniem. Dojrzewanie jest też momentem, w którym eksperymentuje się z różnymi zachowaniami, a rodzice są naturalnymi adresatami tych eksperymentów.
Jak sobie radzić – o zaletach psychoterapii
Minęły już bezpowrotnie lata, w których wierzono w to, że problemy rodzinne nie powinny oglądać światła dziennego. Dziś zwraca się uwagę na to, że zawsze, gdy tylko pojawia się szansa na uzyskanie pomocy, należy zrobić wszystko, aby z niej skorzystać. Oczywiście, nie trzeba interweniować natychmiast. Gdy jednak zauważa się drastyczne zmiany w zachowaniu nastolatka, pojawiają się objawy typowe dla depresji, a do tego dziecko zaczyna izolować się już nie tylko od rodziny, ale również od rówieśników – warto pomyśleć o wsparciu z zewnątrz.
Psychoterapia w Gdańsku może się okazać naprawdę atrakcyjnym rozwiązaniem przede wszystkim dlatego, że pozwala na rozmowę w neutralnej przestrzeni. Co więcej, umożliwia kontrolę nad rozmową ze strony osoby, która nie tylko może zachować bezstronność, ale również jest w stanie udzielić profesjonalnego wsparcia w rozwiązywania konfliktów. Efektem psychoterapii jest zwykle nauka bardziej konstruktywnej komunikacji. Nie jest to zadanie proste i trudno liczyć na to, że spektakularne rezultaty dadzą o sobie znać już podczas pierwszej wizyty. Skorzystanie z pomocy fachowca jest jednak znacznie lepszą opcją niż nasilanie się konfliktu.
Psycholog słuchający każdej ze strony i pomagający we wzajemnym zrozumieniu znakomicie sprawdza się w roli moderatora dyskusji. Podczas terapii nie trzeba przy tym wcale ograniczać się do wyjaśnienia sobie nieporozumień. Jej celem może być także podjęcie kroków, dzięki którym uda się uniknąć napięć w przyszłości.