Pediatra – lekarz z powołania

Każdy lekarz powinien mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Najtrudniejsza ze specjalności

Trudno porównywać poszczególne specjalizacje i dyskutować czy trudniejsze zadania stoją przed kardiologiem, ortopedą czy okulistą. Jednak jest jedna specjalizacja, która wymaga szczególnych predyspozycji i podejścia do pacjenta. To pediatra, do którego udajemy się dzieckiem w pierwszej kolejności, niezależnie od tego jakie pojawiły się dolegliwości. Do pediatry chodzimy również na badania kontrolne, nie tylko w czasie choroby. Idealna sytuacja to taka, kiedy ten sam specjalista pediatra prowadzi pacjenta od noworodka aż po nastolatka. W takiej sytuacji nie tylko lepiej poznaje organizm pacjenta, ale przede wszystkim zyskuje jego zaufania, co dla pediatry jest bardzo ważne. Lekarz pediatra musi wyróżniać się wielką doza empatii i cierpliwością. Mniejsze dzieci nie potrafią zdefiniować swoich dolegliwości, często tez odczuwają strach przed lekarzem i badaniami. I to jest właśnie dodatkowe zadanie postawione przed pediatrą, niezależne od samej wiedzy medycznej.

Jak wybrać dobrego pediatrę?

To jeden z głównych tematów o jakich dyskutują matki, szczególnie te młodsze na forach i w grupach internetowych. Rzeczywiście Internet może być tutaj pomocny, chociaż nie należy ślepo wierzyć we wszystkie opinie i komentarze. Trzeba liczyć się z tym że niektóre, krytyczne mogą być pisane przez konkurencję, a pozytywne jako metoda reklamy przez samych lekarzy lub ich współpracowników. Lekarz pediatrę najlepiej odwiedzić osobiście. Mamiclinic.pl to miejsce, w którym kobieta i dziecko mogą liczyć na troskliwą, kompleksową opiekę. Można tutaj skorzystać z porady ginekologa, pediatry, fizjoterapeuty czy dietetyka. Tutaj kobieta przechodzi płynnie spod opieki ginekologa, który zajmuje się prowadzeniem ciąży od opiekę pediatry, który będzie towarzyszyć dziecku dosłownie od momentu narodzin.

Kiedy należy z dzieckiem iść do pediatry?

Wszystkie dolegliwości, a także zmiany w zachowaniu dziecka powinny być sygnałem, że należy możliwie jak najszybciej udać się do pediatry. Nie wolno z tym zwlekać ani czekać aż „samo przejdzie”. Między 1 a 4 tygodniem życia dziecka powinna się odbyć tak zwana wizyta patronażowa podczas której lekarz oceni ogólny stan zdrowia dziecka i udzieli rodzicom porad w zakresie pielęgnacji.
Lekarz pediatra zajmie się również kalendarzem szczepień obowiązkowych i nieobowiązkowych. W późniejszych latach odbywają się tak zwane wizyty bilansowe gdzie badany jest stan zdrowia dziecka, a także, czy rozwija się prawidłowo.

Dodaj komentarz